TEKNO ARALIK

2017’NİN DİJİTAL TRENDLERİ
NELER OLACAK?

Tüm dünyada mobil kullanımının hızla artmasının, yaklaşık 2 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalmasının, nesnelerin interneti ve yapay zekâ gibi teknolojilerdeki büyük yükselişin ve 2017 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının artacağı bilgilerini aktaran Ajans Dijital Kalem Başkanı Özkan Özbey, 2017 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendleri şöyle sıraladı:

Live streaming videolar
İçerik her zaman kraldı, ancak şimdi videolu içerikler daha da bir kral. Tüm sosyal medya platformlarının “live streaming” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başlayacak. Facebook’un ardından Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak.

Sosyal medyada süreli içerik zamanı
Kullanıcıların bire bir olarak yönlendirdikleri ve arşivlenen içeriklerle dolu sosyal medya ağlarını artık unutmanın vakti geldi. Periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, sosyal medyaya yön vermeye devam ediyor. Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook’un canlı yayınları, Instagram Stories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor.

Sanal gerçeklik deneyimi
Pazarlama uzmanları uzun zamandır, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacaklarını bulmaya çalışıyorlar. Son dönemde teknolojisi iyiden iyiye artan sanal gerçeklik, bu alanda yepyeni bir yol açmış gibi duruyor. Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesi ve hissedilmesi ile birçok kurum müşteri ile daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek. Pazarlamacılar, müşteri deneyiminin en uç noktaya çıkarıldığı sanal gerçeklik ile yepyeni bir mecra ile daha yakından tanışmaya hazırlanıyorlar.

Yeni reklam mecrası: mesajlaşma aplikasyonları
MIRC ile başlayan mesajlaşma geleneği, son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdürüyor. Facebook’un Mobil Messenger’ı, Snapchat, WeChat gibi uygulamalar artan mobil kullanımıyla birlikte her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. 2017 yılında bu uygulamaların sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor. Mobil uygulamaların artması ile birlikte hızla yükselecek kullanıcı sayısı da şimdiden medya satın almacıların iştahını kabartıyor. Yakın zaman önce Snapchat’te reklam döneminin başlaması, Whatsapp’ın paralı ilanlara olan bakış açısını biraz yumuşatması bu trendin göstergeleri.

Bulut servisleri üzerinde pazarlama
Bulut uygulamaları 2016 yılına damgasını vurdu. Birçok kurum pazarlama, satış, lojistik, insan kaynakları gibi faaliyetleri bulut uygulamaları ile yönetmeye başladı. Üstelik sadece kurumlar değil, akıllı telefonlardaki geniş bant internet kullanımının artması, bu alan üzerinde yapılabilecek pazarlama çalışmaları için de ışık tutuyor. Bir adım ileriye giden uzmanlar, yapay zekâ ile bulut servisleri üzerinde neler yapılabileceğine dair çalışmalar yapıyorlar.

Fijital pazarlama
Dünya’da bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 2 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, tüketici ve marka arasında oluşan ekosistem içerisinde fiziksel ve dijital pazarlama dünyalarının bir araya gelmesinden oluşuyor. Fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

 


Jet dedikleri bu!

Hız rekorunu kırmak için tasarlanan uçak görünümlü araba hayranlık uyandırıyor. Saatte 1600 km’ye çıkması planlanan ve İngiltere’de geliştirilen “süpersonik araç” için son hazırlıklar tamamlanıyor. Eğer söylenildiği hıza çıkarsa kara üstündeki hız rekorunu kırmış olacak. Şimdiden görüntüsü ile hafızalara kazınmış hâlde.

Çocuklar için tasarlandı
Projenin yöneticileri, oyuncak araba görünümündeki bu mühendislik harikasının aslında ‘çocuklara bilimi sevdirmek’ amacıyla tasarlandığını söylüyor. Ekim ayı içerisinde saatte 1228 km olan dünya hız rekorunu kırmayı deneyecek. Böylelikle ses hızını da geçmiş olacak. Projenin ilerleyen aşamalarında, aracın 1600 km’ye kadar çıkabileceği düşünülüyor. Bu hıza ulaşabilmek için arabada jet motoru kullanılıyor. Maliyeti ise Çin’deki bir sponsor firma üstleniyor.

1997’den bugüne kadar liderdi
Bir önceki rekor 1997 yılında, Nevada çölünde Andy Green tarafından kırılmıştı. Thrust SSC isimli aracıyla ses hızına ulaşan kara araçlarından biri olmuş ve ‘gelmiş geçmiş en hızlısı’ seçilmişti.

 

 

 

Muhammed Zorlu
zorlu@yeniasya.com.tr

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*