Yaygın bir hastalık: Zaaf-ı diyanet

Hastalık, yaygın bilinen tanım olarak, insan vücudunda olağanın dışında gelişen, organizma dengesinin bozulması ile bir şeyin fazlalığı ya da eksikliği şeklinde de ortaya çıkabilecek iyi olmama durumudur. Bu tanım her ne kadar maddî hastalıklar için kullanılsa da aslında insanın manevî hayatı da maddî vücudu gibi bir dengeler ve ölçüler bütünüdür. İnsanın manevî vücudunu besleyen, dengeleyen, düzenleyen vasıtaların azlığı ya da insanın manevî vücuduna ve yaşantısına zarar veren sebeplerin artması insanda manevî hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Mesela vücutta toksin maddelerin fazlalığı maddî vücuda zarar verip tehdit eden bir hastalık olduğu gibi, manevî vücutta günahların fazlalığı da manevî hayatı tehdit eden tehlikeli bir hastalıktır. Aynı şekilde vücutta vitamin azlığı bir hastalık olduğu gibi, manevî vücutta da dua ve tevekkülün eksikliği bir manevî hastalıktır.

Kalbi ele alalım, kalbin hem maddî, hem de manevî ciheti vardır. Maddî kalp fizyolojik vücudun hayatta kalması için kan pompalayıp vücudu çalıştırdığı gibi, manevî kalp de manevî vücudun merkezi hükmünde vücuda manevîyat nurları ve manevî ihtiyaçları ulaştırarak manevî hayatı devam ettirmeye yardımcı olur.

Her dönemin de bir yaygın hastalığı olur. Bu hastalıklar eğer maddî hastalık ise hava, su, gıda gibi hayatın devamı için gerekli olan vasıtalar üzerinden insanlara bulaşır ve metabolizması zayıf olan, hastalığa direnci olmayan insanların ölümüne yol açar. 14. yüzyılda Avrupa’da yaşanan veba salgını 25 milyon kişinin ölmesine sebep olmuştur. Öte yandan yaygın hastalık eğer manevî cihetten gelmiş ise, insanın kulakları, dilleri ve gözleri ile yayılarak kalbe, ruha, fikre ve manevî hayatı tehdit edebilecek yerlere yerleşerek insanlar arasında yaygınlaşır ve manevî cihetin ölmesine, neticede ebedî ahiret hayatının kaybedilmesine sebep olur.

Günümüzün de yaygın hastalığı bir kalp hastalığı olan zaaf-ı diyanet, yani dinî yaşayışın eksikliğidir.

Yazının devamına dergimizin Aralık sayısından ulaşabilirsiniz…

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*