“Unutmasaydık, hatırlamanın kıymetini bilemezdik”

Mücahit Aköz, bilgiyi öğrenmenin beyin dostu yolları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Hâfıza, öğrenme ve beyin konularında dünyaca otorite sayılan isim ve kurumların uluslararası seminerlerine katıldı. Bu eğitimlerden elde ettiği birikimi Türkiye’de bireyler ve kurumlar ile paylaşmaktadır.
2009 ve 2013 yıllarında katıldığı Türkiye Hâfıza Şampiyonası’nda Türkiye rekorları kırarak şampiyonluklar elde etti. Yine 2012 ve 2013 yıllarında Londra’da gerçekleştirilen Dünya Hâfıza Şampiyonaları’nda ülkemizi temsil eden tek beyin atleti olmuştur. 2017 yılında Türkiye’de Pi Sayısı’nın 1320 basamağını gözlemciler huzurunda hiçbir yardım almadan hâfızasından sayarak Türkiye rekoru kırmıştır. Hâfıza teknikleri üzerine birikimlerini paylaştığı kitabı “Akıllı Hafıza” ve etkili bir not tutma metodu olan zihin haritalama tekniğini anlattığı “Düşünce Haritaları” isimleriyle iki kitabı bulunmaktadır. Başarı ve çalışmaları yazılı ve görsel medyada yer bulan Mücahit Aköz, merkezi İstanbul’da bulunan ofisinde hâfıza, öğrenme ve inovasyon üzerine eğitimlerini sürdürmektedir. Ayrıca Türkiye’nin birçok şehrinde üniversiteler, STK’lar ve yerel yönetimlerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen seminer ve konferanslar ile insanlarla buluşmaya devam etmektedir.

Türkiye hâfıza şampiyonu Mücahit Aköz’ün, küçük yaşta beyin ve hâfızaya olan ilgisi, onu Türkiye şampiyonluğuna kadar götürüyor. Bilgi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan Aköz, eğitiminin kendisine kattıklarıyla hâfıza üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor. Kendisiyle, beyin ve hâfızanın önemi; kendisinin hâfıza geliştirmeye olan ilgisi ve onu şampiyonluğa götüren süreci; hâfıza geliştirme tekniklerini günlük hayatta pratiğe geçirme yollarını; beynimizi tanımak, keşfetmek için yapmamız gerekenleri ve başkaca önemli meseleleri konuştuk. Aköz ile röportaj yapabilmiş olmayı dergimiz açısından oldukça değerli bir katkı olarak görüyorum. Röportajımızın, siz okurlarımız için istifadeli ve heyecan verici olacağını umuyorum.

Google’a “Türkiye hâfıza şampiyonu” yazdığımızda karşımıza çıkan ilk isim Mücahit Aköz oluyor. Hakkınızda belli başlı bilgiler edinmek mümkün. Ama sizi kendi ifadelerinizle tanımaktan memnuniyet duyarız.

Öncelikle derginizde misafir ettiğiniz için teşekkür ederim. 1992 yılı İstanbul doğumluyum. Henüz ilkokul yıllarından başlayan beyin, hâfıza, öğrenme, zekâ kavramları üzerine olan ilgimin bir sonucu olarak üniversitede Psikoloji bölümünü tercih ettim. Devam eden süreçte bahsi geçen alanlarda yurt içi ve dışındaki eğitim ve seminer programlarına katıldım. Hâlâ bu birikimi artırmak için gayret ediyorum. Bir yandan da dilim döndüğünce mevcuttaki birikimi çeşitli seminer, konferans ve eğitim programları vesilesiyle insanlarla paylaşıyorum.

Hâfıza teknikleri ile ilgilenmek, bu yönde kendinizi geliştirmek oldukça erken başladığınız bir yolculuk. Nasıl ve neden başladınız?

İlkokul üçüncü sınıfta iken, babamla birlikte Üsküdar’da bir yaz okulu müsameresine izleyici olarak katıldık. Sahnede, kendisine söylenen 20 atasözünü sırasıyla tek seferde ezberleyip yeniden aynı sırada sayan bir gencin yaptığı gösteriyi izledim. Çok etkilenmiştim. Bu heyecan beni bir sonraki dönemde aynı kurslara başlamaya motive etti. Sonrasında adına “hâfıza teknikleri” denilen alana ilk adımlarımı bu şekilde attım.

Şu an neler yapıyorsunuz? Yeni bir yarışma/şampiyona hazırlığınız var mı?

2009 ve 2013 yıllarındaki Türkiye şampiyonluklarından sonra artık ülkemizi yurtdışında temsil edebilecek gençlerin yetişmesi ve hâfıza sporunun zihinlere yerleşmesi adına çalışmalar yapmaya ağırlık veriyorum. Yarışmacı olarak değil, hakem olarak uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil ediyorum. Daha ziyade konunun akademik ve eğitim sürecine olan katkısı üzerine çalışmalar yapmaya gayret gösteriyorum.

Tüm Kodlarımız Hâfızamızda Saklı

Röportajın devamına dergimizin Ocak sayısından ulaşabilirsiniz…

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*