Ramazan: Tam ameliyat zamanı

İsm-i A’zam’dan Rahman ve Rahîm isimlerinin mazharı olan Rahmet hakikatinin yansımaları, kâinatın her katmanında görülüyor; zihayatta, insanda, insaniyette, zamanda, mekânda… Farklı farklı, geniş ve dar dairelerde bu isimlerin küllî-cüz’î, aslî-zıllî tecellîleri bulunuyor. Ramazan Ayı ise Rahmet’in aslen ve küllî bir şekilde tecellîsinin okunup anlaşılabileceği bir zaman dilimi.

“İnsan-hayvan, mü’min-kâfir farkı gözetmeksizin her canlının her türlü rızkını veren ve onları koruyup gözeten” mânâsındaki Rahman ismi, âlemde Rezzak ismiyle birlikte işliyor, beliriyor. Yani her yaratılmışın her an beslenip muhafaza edilmesi, bekâsının sağlanması Rahman isminin büyük bir tecellîsi. Bu tanıma göre “hayat” Rahman isminin izlendiği ve okunduğu en geniş pencerelerden biri oluyor.

Hayat, kıymettar. Kıymettar olan hayat, âlemdeki pek çok fabrikaları kendi adına çalıştırıyor. Âlemde her ne oluyorsa; ne değişiyor, ne üretiliyor ve işleniyorsa hayata hizmet ediyor. Bütün hayat sahipleri ise şuur sahibi olan insan için çalışıyor. İnsanın ömrü ise, hayatı muhafaza etmekle(!) ve hayatın angaryasını çekmekle geçiyor. Hepimizin her an şahit olduğu ve hemfikir olduğu aşikâr bir hakikat “hayat”.

Oysa günümüzde âlemin her köşesini açlık sarmış, insanların pek çoğu ab-ı hayat olan suya ulaşamıyor. Kronik hastalıklara saplanmışız, iklim değişikliği hayatımıza kastediyor. Kışın kuvvetli soğuğu, yazın şiddetli sıcağında donuyoruz ve yanıyoruz. Üstüne üstlük bombalar, saldırılar ve kuvvetli silahlarla karşı karşıyayız. Kısacası “hayatımız” tehlikede! Her gün, yakınımızda ve uzağımızda, içimizde ve dışımızda, bireysel ve kitlesel, ânî ya da aşama aşama ölümlere şahit oluyoruz.

Yanlış anlaşılmasın, konumuz maddî açlık-susuzluk-hastalıklar-ölümler değil. Ebedî hayatımızı tehdit eden mânâ açlıklarından, hakikat susuzluğundan, manevî hastalıklardan, ruhun-kalbin-letaifin ölümlerinden, manevî havadaki bozulmalardan bahsediyoruz.

Peki, maddî hayatı mükemmel bir şekilde idame ettirilen insanın manevî hayatı es mi geçildi?

Yazının devamına dergimizin Mayıs sayısından ulaşabilirsiniz…

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*