Önce erkek!

Tesettür; setretmek, örtmek, gizlemek, korumak anlamlarını taşır. Fakat bu örtüp gizlemek sıradan bir örtüp gizlemek değil, haramdan korunmak istenen şeyin örtülmesi kapatılması demektir. Mesela harama bakmamak için gözü kapatmak tesettürdür. Kulağı gıybet gibi haramlardan sakınmak için kapatmak tesettürdür. Haram lokmaya karşı ağzını kapatmak tesettürdür. En bilinen mânâsıyla mahremlerini haram nazardan sakınmak için örtmek tesettürdür. Tesettür, kıymet verileni muhafaza etme hissinden doğan bir hakikattir, bu nedenle tesettür insan olan insan için fıtrî bir ihtiyaçtır.

Tesettür, Nur Suresi’nin 30 ve 31. âyetleri ile Müslümanlara farz kılınmıştır. 30. âyette Resul-i Ekrem’e (asm) hitaben “Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar” şeklinde bir tesettür ve iffet dersi verildikten sonra 31. âyette de yine Resul-i Ekrem’e (asm) hitaben; “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar” buyurulmuştur. Böylece hem kadına hem de erkeğe tesettüre riayet etmeleri farz kılınmıştır. Peygamber Efendimiz’e (asm) de tesettürün tatbiki noktasında öğretmenlik vazifesi yüklenmiştir.

Bu her iki âyetle Cenab-ı Hak, hem kadına hem de erkeğe, kendilerini malik sandıkları vücutlarının bile kendi mülkleri olmadığını ve Yaratıcı’nın emri dairesinde kullanılması gerektiğini bildirmiş, böylece tesettür bir nefis terbiyesi ve ubudiyet talimi olarak insana farz kılınmıştır. İnsanın hem kendi benliğine hem de benliğini ona ihsan eden Yaratıcısına karşı saygısının ve kıymet bilirliğinin bir göstergesi olmuştur.

Tesettürün olmaması her iki tarafı da yaralarken en fazla zararı kadına vermektedir. Bu nedenle tesettür hususunda öncelikle kadınlar sorumlu gibi görünmekte ve günümüzde artan tesettürsüzlüğün suçu kadınlara yıkılmaktadır. Oysa âyet ile sabit olduğu şekli ile tesettür emri öncelikle erkekler için inmiştir ve gözlerini kapayıp iffetini muhafaza etmek emri ile öncelikle erkek muhatap olmuştur.

İnsanın tesettüre yaklaşımını etkileyen önemli sebeplerden birisi karşı cins ile olan münasebetleri ve karşı cinsten beklentileridir. Erkeğin tesettür hususunda üstüne düşen vazifeyi yapmaması zaman içerisinde kadınları da tesettürsüzlüğe itmiş, toplum ve aile hayatını içinde bulunduğumuz duruma getirmiştir.

Peki nedir bu erkeğin aksattığı ya da göz ardı ettiği hususlar?

Yazının devamına dergimizin Haziran sayısından ulaşabilirsiniz…

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*