Wi-Fi hayat kurtarabilecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, geliştirdikleri Wi-Fi verici sistemi ile duvarların içini ve arkasını görmeyi mümkün kıldı.

Fizikist sitesinde yayınlanan habere göre; “Wi-Vi” adını verdikleri sistemle radyo sinyalleri için yeni bir algoritma üreten mühendisler, duvar arkasındaki kişilerin çeşitli parametreler aracılığıyla görülebilmesini sağladı. 2013 yılında başladıkları çalışmalar sonucunda sistemi sürekli olarak geliştiren bilim insanları, bu sayede duvar arkasındaki kişilerin boyunu ve kilosunu da tespit etmeyi başardı.

Enkaz altındakilerin bulunmasını sağlayabilir
Sistem çalışma metoduna göre, sinyaller hareketsiz bir cisme çarptığında etkisiz hale geliyor, ancak hareketli bir cisimle karşılaştıklarında sinyaller arasındaki uzaklık, cisimlerin nerede ve ne kadar hızlı hareket ettiğinin tespit edilmesini sağlıyor.
Duvar arkasındaki cisimlerin neye benzediğini, diğer odada hareket edip etmediğini gösteren bu sistem, bir akıllı telefonun sinyal kaynağı olarak kullanılmasıyla bir bina içinde esir tutulanların veya enkaz altında sıkışanların görülmesine imkân sunabilir.

Hava zerrelerinin vazifelerini kusursuz yapması insana ders verir nitelikte. Ve insan, Cenab-ı Hakk’ın koyduğu kanunlar gereği hava zerreleri olmadan hiçbir şey göremeyecek kadar aciz…

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*