Türkiye’nin turizm sektörü şoklarda

İstanbul’da Sultanahmet Meydanı ve İstiklâl Caddesi’ndeki IŞİD saldırılarının ardından Türkiye’nin turizm sektörü yeni şoklara hazırlanıyor. İstanbul’un turizm merkezinde yaşanan saldırıyla yeni şiddet dalgası beklentileri, Türkiye’nin turizm pazarında düşüşe yol açtı.

İngiliz gazetesi Guardian’da yer alan “Tourists shun resorts from Egypt to Turkey in wake of Isis attacks” (Işid saldırıları yüzünden turistler Mısır ve Türkiye gibi tatil yerlerden kaçınıyor) başlıklı yazıda, terör örgütü IŞİD’in düzenlediği saldırıların ardından Türkiye’nin turizm sektörünün yeni sınavlara hazırlandığı ifade edildi. Yazıda, İstanbul’un turizm merkezi Sultanahmet’te düzenlenen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının muhtemelen turistlere yönelik olduğu görüşü aktarıldı.

Ölenlerin çoğunun Türkiye’ye her yıl 5 milyon turist gönderen Almanya vatandaşı olduğu belirtilen yazıda, Almanların Türkiye’ye turları iptal ettiği, bu yüzden Türkiye turizm sektörünün, Rusya yaptırımları yüzünden zaten karamsar görünen bu yılının daha da zor geçmesini beklediği kaydedildi.

Türkiye’nin yanı sıra, Tunus ve Mısır’da da turizm alanında büyük düşüş bekleniyor. Tunus Turizm Bakanı Salma Lummi, 400 binden fazla kişinin istihdam edildiği turizm sektörünün kritik noktaya ulaştığını açıkladı. Yakın zamanda İngiliz The Guardian gazetesinde de tatil rezervasyonlarının % 50 düştüğü haberlerini okumuştuk. Ülke olarak bu karmaşanın, bu kaosun, bu huzursuzluğun neticesinin görünenden daha büyük olduğunu fark etme zamanı…

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*