BİLİM OLİMPİYATLARI’NA YOĞUN İLGİ

İstanbul Çekmeköy Belediyesi’nin, bilim-kültür-sanat alanında donanımlı nesillerin yetişmesi amacıyla ulusal ve de uluslararası projelerinden biri olan Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları’na beklenenin üzerinde başvuru oldu.

AA’nın haberine göre; 18-19 Mayıs tarihlerinde, İstanbul Maltepe Üniversitesi kampüsünde bulunan Marmara Otel’de gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek bilim olimpiyatına, katılımın çok fazla olması ve 50’ye yakın ülkeden gelen talepler üzerine başvuru tarihi 28 Nisan’a uzatıldı.

2016 yılında düzenlenen ve başarıyla sonuçlanan “Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları”, tüm akademisyen ve genç bilim insanları tarafından büyük takdir toplamış ve projeye teknoloji, enerji ve araştırma kategorilerinde 26 ülkeden 785 proje başvurusu yapılmıştı.

Çekmeköy Belediyesi 2017 yılında ise, Bosna Hersek Devleti’nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç adına düzenlediği 2. Bilim Olipiyatı’nın startını verirken, ülkemizin yetiştirdiği önemli bilim adamlarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından özellikle lise öğrencilerinden özgün projeler yağdı.

Bugüne kadar 500’ün üzerinde proje gelmesinin ardından başvuru süresinin uzatılması kararı alınırken, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz konuyla ilgili şunları söyledi: “İnanılmaz talep nedeniyle başvuru süresini 1 hafta uzatma kararı aldık ve 28 Nisan tarihini belirledik. Siyasi mücadelesi ve kararlılığıyla dünyanın her kesimi tarafından takdir gören Bosna Hersek Devleti’nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç adına düzenlediğimiz bu olimpiyatların final sergisi 18-19 Mayıs’ta yapılacak, ödül töreni ise 20 Mayıs tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

Bilim Olimpiyatları hakkındaki güncel gelişmeleri aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz…

http://icatmakinesi.com

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*