Atma o kâğıdı, bişey yaparız ondan

“Sormama izin verin, ne sanat değil ki?”

-Anonim

21

Kâğıtla yapılabilecek muhteşemlikler dizisine bir yenisini ekliyoruz arkadaşlar: kâğıt hamuru (paper mache). Kâğıdın icadının insanlık tarihinde neden bu kadar önemli olduğunu bu köşeyi hazırlarken daha bir iyi anladık, neredeyse her sanat bir yerinden kâğıda bağlanıyor. Kâğıt hamurunun tek olayı size hammadde sağlamak, geri kalan her şey için kuvve-i hayâliye…

2 3

Tee Antik Mısır zamanından beri yapılan bir olaymış bu kâğıt hamuru, mumyaların yüzündeki o ürkütücü ve havalı maskeler var ya, onlar bildiğimiz papirüs; malûm papirüs daha önce geliyor kâğıttan.

kaynak: wikipedia.org

4 8 9

Nasıl yaptığımıza gelirsek, iki temel tekniği var bu işin. Ya kâğıtlar hamur haline getirilerek istenen şekil veriliyor, ya da şerit şerit parçalanan kâğıtlar tutkallı suya batırılıp istenen objeler bu kâğıtlarla kaplanıyor. Ne yapacağınız, nasıl yapacağınız tamamen size kalmış. Zaten bize de anlatacak pek bir şey kalmıyor, görsellerden neler yapıldığına dair fikir edinebilirsiniz.

12 13 16

Not: Sayfamızla ilgili bir teklifiniz -konu olur, tasarım olur, sanatçı olur, her türlü- veya eleştiriniz varsa, mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Burada görüp de denediğiniz bir sanat varsa fotoğrafını da gönderebilirsiniz meselâ. Aylar oldu açalı, tek bir e-posta gelmedi arkadaşlar, sitem etmekten alamadık kendimizi…

 

Görsellerle ilgili detaylı bilgiler için:

http://bit.ly/1OIFV8u

http://bit.ly/1U8Sbnc

http://bit.ly/1VfrBuY

http://bit.ly/1Rk1gVz

http://bit.ly/1AleAmT 

http://bit.ly/1TqpW6g

 

Melike Nursultan Üner
Nuriye Sultan

gencyorumsanat@gmail.com

1 Yorum

  1. Ne kadar oldu bilmem böyle içten,duru ve sevimli bir ileti almayalı.Pinterest’den geldi.Sizleri tanımıyorum henüz ama şimdiden güzel işler yapmakta olduğunuzu düşünüyorum.Başarılı olmanızı diliyorum.

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*