2020 Mart sayımız çıktı!

Sonsuz güzelliğin iz düşümü: Sanat

Genç Yorum dergisi 187. sayısıyla çıktı. Gündemi ebedî gençlik olanların dergisi Genç Yorum, San‘at ve insan başlıklı Mart sayısı ile okurlarıyla buluşuyor.

“San’at nedir/ne içindir? İnsanın san’atla ve san’atsal üretimle olan ilişkisi. İnsanlık tarihinde san’atın anlamı ve değeri. San’atın hakikati. Bediüzzaman’ın san’at bakışı. Son yüzyılda san’atın geldiği nokta” gibi konuların yer aldığı Mart sayısının kapak yazıları ve yazar bilgileri şöyle:

Edibenur Üner: “Artık her şey san’at mı?”
Caner Kut: Bediüzzaman’ın san’at bakışı
Melike Nursultan Akkaya:Beşer taşar
Nuriye Sultan Kostak: “San’at olma neş’esi!”
Hümeyra Titer: Hakikî san‘at

Kapak konusu bağlamında, Risale-i Nur Külliyatı’ndan derlenen Nurlu Yorum ve İbrahim Özdabak çizgileriyle Karikatür sayfası derginin daimî bölümlerini oluşturuyor.

Hattat Bilal Badat ile röportaj:

San’at konulu kapak dosyası bağlamında, “İslâm geleneğinde hat san’atının yeri, günümüzde hat san’atının durumu. San’atkâr olmak neyi gerektirir ve san’at insana ne katar?” gibi konuların konuşulduğu, Hattat Bilal Badat ile Melike Nursultan Akkaya’nın gerçekleştirdiği röportaj Genç Yorum okurlarını bekliyor.

Her ay olduğu gibi
Şeyda Sultan Zengin, Amerikan Tavukları’nda “Ceviz ağacı zararlı mı?” ve “Bediüzzaman Said Nursî’nin kız kardeşi “Hanım” başlıklı içeriklerle; Handenur Yaşar, Yeşil Yorum’da Tahammülü olmayan okumasınbaşlıklı çalışmasıyla ve Kln. Psk. Banu Arslan 2 Soruda Psikoloji köşesinde Sosyal Fobi ve “Anti-sosyal Kişilik Bozukluğu” kavramlarının tanımı ile yer alıyor. Feyzanur Elif Mutlu, Çedile Hanım sayfasında “Bir gece yarısı operasyonu”; Ali Hakkoymaz, Keyfince Lügât’te İstanbul randevusu; ve Dr. Bahri Tayran Haydi Bilime köşesinde “Dabbetü’l-Arz ve Negaf” başlıklı yazılarıyla Genç Yorum’da.

Türkiye ve dünya gündeminden içeriklerle Yılmaz Tokdemir’in derlediği Haber Yorum ve İsmail Okur editörlüğünde hazırlanan Foto Yorum her ay olduğu gibi bu ay da Genç Yorum okurlarını bekliyor.

Keçeli’de bu ay
Orijinal ve ilgi çekici içerikleriyle Keçeli’de bu ay: Fethiye Akay, Keçeli’nin Kitaplığı’nda Mimar Sinan kitabının tanıtımıyla; Edibenur Üner, Her Telden’de AKUT Güvendeyim”,  Herkes için sanat haberleri ve Sinematograf köşesi ile; Şüheda Kale Hayâlnâme’de “Üç suale tek cevap” yazısıyla; Neslinur Zeynep Mutlu, Ehl-i Medya’da Prezi hesabının tanıtımıyla ve Şule Konca, Öğrenci İşi’nde Öğrenci işinde +1 farkı” çalışmasıyla yer alıyor. Emine Sultan Çakır, Eskimez Yazı’da Her şey O’ndandır derken, Merve Yavuz Heybe’de “Sevilla’da 24 Saat” başlığıyla gezi notlarını aktarıyor.

Başka neler mi var?
Çizi-Yorum sayfasında Beyza Yalçın çizgileriyle yer alırken, Şiir sayfasında Muhammet Baran Aslan “Molla Said” şiiriyle Bediüzzaman’ı anıyor. Anlamlı Yorum’da Osman Yiğit “Güneş’in en sevdiği gezegen” ve Farklı Yorum’da Mustafa Eren Bozoklu “Hürriyetin tarihi 2” başlıklı yazılarıyla Genç Yorum okurlarını bekliyor.

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*