ARAPÇA’DA SAYILAR NEREDEEN NEREYE DOĞRU GİDER?

Herkese yeniden merhaba! Çay Saati sayfamıza hoş geldiniz.
Bu sayfada sıklıkla, merak ettiğimiz, ama cevabını araştırmadığımız, aklımıza takılan, ama soruya dönüştüremediğimiz ya da günlük hayatta sıradan olarak benimsediğimiz, fakat oldukça enteresan olan durumlar üzerinden sorular soruyor, klavyemiz yettiğince cevaplar veriyoruz.

Gelelim bu ayın sorusuna, Kur’ân-ı Kerîm’deki sayılar niçin ters yazılmış?  Bildiğimiz üzere; Arapça’da harfler, Türkçe’dekinin aksine sağdan sola doğru yazılırken, Kur’ân-ı Kerîm’deki sayılar ise bizim kullandığımız sayılar gibi soldan sağa doğru yazılıyor. Bu işteki tersliğin sebebi nedir? Biz okurken karıştırmayalım diye mi böyle yazılmıştır?

Terslik olarak algıladığımız olay, aslında rakamları okuma sistemimizin farklılığı imiş. Yani şöyle ki; biz 13 sayısını okurken önce basamak değeri daha yüksek olan 10’u, sonra basamak değeri daha küçük olan 3’ü söylüyoruz ve on üç diyoruz. Arapça’da ise 13 sayısını okurken önce basamak değeri küçük olan 3’ü, sonra basamak değeri büyük olan 10’u söylüyorlar ve sayıya üç on (selase aşer) diyorlar. Aslında ortada bir terslik yok. Kısacası, Arapça’da yazılar da sayılar da sağdan sola doğru okunuyor.

Biliyor musunuz?

Bu konu Google’da en çok “Kur’ân sayıları” diye aratılmış. Neden “Arapça’da sayılar” değil diye düşünmeden edemiyor insan.

1 Yorum

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*